اواسط شهریور ماه بود که با خبر شدیم قرار است تالاب کلا با لایروبی و همزمان استخراج کمپوست کف آن به حیات دوباره ی خود بازگردد.اما از زمان پیچیدن این خبر در میان اهالی و بومیان محل،حواشی و نقل قولهایی نیز در این زمینه به وجود آمد که به نظر می رسد لازم است اقدامات و تبلیغات بیشتری در این زمینه برای تنویر افکار عمومی صورت پذیرد.

شکی نیست که احیای تالاب کلا نیازمند یک برنامه جامع است که این برنامه دارای ویژگی هایی شامل جامع بودن،مورد توافق همه بخش های ذی نفع بودن،قابلیت اجرا،پایش و قابل اندازه گیری بودن می باشد.شاید برایتان جالب باشد که بدانید تا کنون برای بیشتر تالاب ها در کشور برنامه ریزی شده است این در حالی است که این تالاب که یکی از زیباترین و مهمترین تالاب در منطقه و فلات مرکزی ایران است،متاسفانه هنوز اقدامی برای آن صورت نپذیرفته است.
بدیهی است اگر می خواهیم هزار جریب از نکا تا گلوگاه زنده و جاری باشد باید تالاب کلا مورد توجه قرار گیرد.احیای تالاب کلا احیای یک تالاب یا زیستگاه نیست بلکه احیای حیات در فلات مرکزی ایران است که با تهدید جدی مواجه شده است!
بحرانی که در تالاب کلا با آن روبرو هستیم چیز کمی نیست و می طلبد تا با همدلی و همراهی همه مسئولان و مردم در این زمینه کارهای اساسی صورت گیرد.
بر اساس تجارب جهانی و کشور تنها راه حل نجات این تالاب مدیریت نوین با رویکرد زیست بومی است.در واقع احیای تالاب حل نمی‌شود مگر اینکه راهکارها و ضرورت‌های زیست بومی این منطقه مشخص شود.باید مردم به این باور برسند که رفاه و معیشت،استانداردهای زندگی،توسعه گردشگری،اقتصادی و اجتماعی مردم در کلا و منطقه به احیای این تالاب بستگی دارد!

متاسفانه پس از تصمیم سازی هایی که برای احیای این تالاب ارزشمند صورت پذیرفت مخالفت هایی در درون روستای کلا از جانب برخی شکل گرفت که پیشرفت این پروژه ی منطقه ای را با مشکلات دو چندانی روبرو نموده است.و این می طلبد تا اینکه کارگاه ها و جلساتی جهت آگاه شدن از ارزش‌ها و کارکردهای تالاب برای مردم کلا و منطقه صورت گیرد.

اینجاست که باید شوراها و هیات امنای مساجد به میدان بیایند و با برگزاری جلسات توجیهی و دادن اطمینان به اهالی و آگاه سازی آنان از روند کمی و کیفی انجام کار دغدغه هایشان را در زمینه ی انجام این پروژه مهم برطرف نمایند.یکی از موضوعاتی که می تواند تسریع در کار نماید گزارش دهی سریع و پی در پی به مردم و اهالی از روند اجرای کار از قبل تا بعد آن می باشد تا همه در جریان باشند و با تمام وجود به همکاری با این پروژه عظیم اقدام نمایند.

به امید آنکه هرچه زودتر این مهم صورت پذیرد و همه دست به دست هم دهیم تا کلای عزیزمان را آباد کنیم..نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد