چند سالی است که خشکسالی و معضل کم آبی گریبانگیر منطقه ی ما  شده؛ معضلی که البته در کنار آسیب به حیات پیامدهای اجتماعی فراوانی نیز به همراه دارد. تمدن ایرانی بر اساس آب بنا شده و آب نقش حیاتی مهمی در فرهنگ و زندگی ما دارد.ضمن اینکه حتی آموزه های دینی ما بر روی این موضوع تاکید دارد. ما در آیه قرآن کریم داریم که خداوند می فرماید: «هر چیز زنده ای را از آب قرار دادیم». این بسیار مهم است.

کلمه آبادانی به معنی تمدن و زندگی است که از آب برخاسته است. بنابراین باید دقت کنیم آب برای ما یک کالای راهبردی و حیاتی است و اجتماعات وابسته به منابع آبی پایه های تمدن و فرهنگ این کشور را تشکیل دادند؛ بنابراین هر گونه تهدید و تضعیف این منابع به نابودی زندگی در جامعه ی ما خواهد انجامید..شاید تا کنون کمتر کسی باورش می شد که این منطقه ی ییلاقی که مامن و تفرجگاه خیل مشتاقان است و همه به آبادانی آن امید بسته بودند به این روز دچار شود.حال دیگر  کم آبی و تقلیل آب چشمه ها به معضلی تبدیل شده که نگرانی های زیادی را ایجاد نموده است.

علت این اتفاق دو دسته است: «مداخله های انسان» و «تغییر اقلیم»؛ آنچه در منطقه ی ما اتفاق افتاده در عمل به علت مداخله های انسانی بود.چون الگوها و آمارهای بارشی تغییر نکرده و در واقع آسمان با ما بی مهری نکرده و به علت مداخله های ناآگاهانه ما بوده.پژوهش های بین المللی نشان داده که میانگین بارش در کل کره ی زمین هر سال کم یا زیاد نمی شود بلکه رقم ثابتی است.این رفتار انسانهای هر اقلیم و منطقه است که تعیین می کند کجا بارش صورت بگیرد یا نگیرد! و حال ببینید ما در چند سال اخیر چه بلایی بر سر محیط زیست خودمان آوردیم که امروز باید شاهد خشکسالی های پی در پی باشیم..

چه شده که دیگر از ابر و بارندگی خبری نیست و گاهی اوقات گرما در همین منطقه ی ییلاقی انسان را کلافه می کند! آیا بهتر نیست بیاییم و نگاه خود را تغییر دهیم و با طبیعت دوست باشیم؟ به نظر شما اگر به همین منوال ادامه پیدا کند دیگر جایی برای زندگی در زادگاه اجدادی مان باقی خواهد ماند؟!

 

 


 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد